Weiss Klinik CHORZÓWWeiss Klinik GLIWICE
Telefony 2
Tel. +48 (32) 245 97 63

Uwaga na suche oko!

Uwaga na suche oko

Suchość oka to bardzo powszechne schorzenie, na które cierpi bardzo wielu z nas, nawet nie zdając sobie z tego sprawy! Swędzenie czy pieczenie oczu, światłowstręt, częste mruganie, wysuszenie śluzówek gardła i nosa (przez co często chce nam się pić) – to typowe objawy zespołu suchego oka. Ale paradoksalnie objawem suchości oka jest też łzawienie!

- Tyle, że łzy mają nieprawidłowy skład. „Niezdrowe” łzy drażnią oko, nie nawilżają go odpowiednio i w końcu oko jest suche – tłumaczy lekarz okulista Zbigniew Stankiewicz. Nieleczony zespół suchego oka może wywoływać stany zapalne spojówek czy rogówki.

Pamiętajmy zatem o nawilżaniu oczu. Pomocne będą tzw. sztuczne łzy, które dostępne są bez recepty. Najpierw jednak warto skonsultować się z okulistą, który zbada przyczynę suchości oka, szczególnie pod kątem chorób.

- Zespół suchego oka może być efektem długiej pracy przez monitorem komputera czy przebywania w niekorzystnych warunkach, na przykład w pomieszczeniach klimatyzowanych. Ale przyczyną mogą być również choroby hormonalne czy przyjmowanie niektórych leków – mówi dr Zbigniew Stankiewicz.

Pozostałe publikacje

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>