Weiss Klinik CHORZÓWWeiss Klinik GLIWICE
Telefony 2
Tel. +48 (32) 245 97 63-64

Prawidłowy wzrok to prawidłowy rozwój Twojego dziecka

Prawidłowy wzrok to prawidłowy rozwój Twojego dziecka

Dość często przyczyną problemów dziecka w nauce są problemy ze wzrokiem. Dziecko ma kłopoty z czytaniem i pisaniem, myli litery, mruży oczy, aby zobaczyć przedmioty znajdujące się w dalekiej odległości. To objawy, które powinny skłonić nas do wizyty z dzieckiem o okulisty.

Najczęstszą przyczyną problemów dzieci z widzeniem są wady wzroku. U młodszych zazwyczaj jest to nadwzroczność, a u starszych dzieci krótkowzroczność. Często występuje również astygmatyzm. Jest także tzw. pseudokrótkowzroczność, której przyczyną jest zbyt długie spędzanie czasu naszych pociech przed telewizorem lub monitorem komputera.

- Długie skupianie wzroku na monitorze komputera może spowodować skurcz akomodacyjny, który zaburza widzenie z daleka. Długie godziny spędzone przed ekranem komputera czy telewizora mogą powodować „podsychanie” powierzchni oka, czego skutkiem jest częste mruganie, zaciskanie powiek czy tiki nerwowe – tłumaczy lek. med. Aleksandra Bednarczyk, specjalista okulistyki dziecięcej i leczenia zeza z Prywatnego Szpitala Weiss Klinik.

Zbyt długo skupia wzrok

W leczeniu pseudokrótkowzroczności może wystarczyć już samo ograniczenie czasu spędzanego przez dziecko przed telewizorem czy komputerem, pomocne mogą być również szkła „plusowe” do prac z bliska. – Okulary „minusowe” zastosowane przy skurczu akomodacyjnym mogą utrwalić lub nasilić wadę wzroku. Stąd okulary te są ostatecznością – wyjaśnia dr Bednarczyk.

Nawet jeśli u naszej pociechy nie obserwujemy problemów z prawidłowym widzeniem, warto regularnie odwiedzać okulistę. U najmłodszych  często pojawiają się bowiem wady jednoocznie, których skutki bardzo trudno zaobserwować w zachowaniu dziecka. Stąd bardzo ważna jest profilaktyka. Pierwsze badanie profilaktyczne u okulisty powinno się odbyć najpóźniej między 2. a 3. rokiem życia. Niektóre ośrodki zalecają nawet znacznie wcześniej, bo w pierwszych trzech miesiącach życia dziecka.

Obserwujmy dziecko

Pewne zachowania naszych niemowlaków bezwzględnie powinny skłonić nas do wizyty u lekarza okulisty! Zwracajmy uwagę, czy dziecko nawiązuje z nami kontakt, czy skupia wzrok na zabawkach, czy wodzi za nimi wzrokiem, czy uśmiecha się do nas i czy nas rozpoznaje. – Jeśli dziecko sprawia wrażenie nieobecnego, często „manewruje” przy oczach, na przykład pociera oczka, wkłada paluszki do oka, to sygnał, że może mieć kłopoty z widzeniem. Niepokoić powinny nas również nieprawidłowości w wyglądzie źrenic dziecka, na przykład biała czy nierówna źrenica – radzi specjalistka okulistyki dziecięcej z Weiss Klinik.

Zwracajmy także uwagę na ustawienie oczu dziecka. Niepokoić powinny niesymetryczne ruchy oczu w różnych kierunkach, które są objawem zeza. – Pamiętajmy, że zez jest fizjologiczny do 12. miesiąca życia, ale może być też objawem różnych groźnych chorób, na przykład zaćmy wrodzonej – mówi lek. med. Aleksandra Bednarczyk i dodaje: – Lepiej więc zgłosić się do specjalisty w każdym przypadku, gdy zaobserwujemy zezowanie u naszego malucha.

Rozbieżne widzenie

Jest wiele metod leczenia zeza. Najczęściej wystarcza wyrównanie wady wzroku, ćwiczenia ortoptyczne i pleoptyczne (zasłanianie zdrowego oka, aby pobudzić do patrzenia oko źle widzące) i inne ćwiczenia wykonywane w gabinecie okulistycznym. Gdy wszystkie te metody zawodzą, a wada jest w pełni wyrównana, wówczas można rozważyć zabieg operacyjny. – Im wcześniej zgłosimy się do okulisty, tym lepiej! Leczenie zeza jest najbardziej skuteczne do 7. roku życia. U starszych dzieci jest oczywiście możliwe, ale rzadko udaje się już uzyskać stereowidzenie stwierdza pani doktor.

Oprócz zeza, wad wzroku i pseudokrótkowzroczności, u dzieci często występuje problem z rozróżnianiem barw, który może sygnalizować wrodzoną wadę siatkówki. Nierzadko u najmłodszych diagnozuje się też niedrożność dróg łzowych czy stany zapalne spojówek. Warto więc wpisać na stałe do kalendarza zdrowia dziecka wizyty kontrolne u okulisty. Te powinny się odbywać co najmniej co 2 lata.

Poćwicz wzrok z dzieckiem

Wszelkie ćwiczenia rozluźniające i pobudzające wzrok działają bardzo korzystnie na rozwój narządu wzroku. Polecamy ćwiczenie akomodacyjne: popatrzcie z dzieckiem daleko przed siebie, a następnie skupcie wzrok na bardzo bliskim obiekcie (np. kropka naklejona na szybę okna). Powtarzajcie to ćwiczenie przynajmniej 20 razy.

SONY DSCLek. med. Aleksandra Bednarczyk, specjalista okulistyki dziecięcej i leczenia zeza z Weiss Klinik
Korekcja wad wzroku to najczęstszy problem naszych małych pacjentów. Ale nierzadko pojawiają się również inne schorzenia i choroby okulistyczne. Ważne jest ich szybkie rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego leczenia. Jeśli nie czujemy się na siłach w leczeniu typowych dziecięcych chorób oczu (jak na przykład zez), polećmy wizytę u okulisty dziecięcego.  Częstym problemem jest jednak długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Aby nie tracić cennego czasu, wykonajmy badanie ostrości wzroku, przepiszmy okulary korekcyjne, zlećmy obturację i przekażmy małego pacjenta pod opiekę specjalisty.

Pozostałe publikacje

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>