Weiss Klinik CHORZÓWWeiss Klinik GLIWICE
Telefony 2
Tel. +48 (32) 245 97 63-64

Nie ma uniwersalnej, lepszej czy gorszej metody laserowej korekcji

Nie ma uniwersalnej, lepszej czy gorszej metody laserowej korekcji

LASIK, LASEK, femto-lasik, epi-lasik, SBK-lasik, EBK, PRK… Można pogubić się już w samych nazwach metod laserowej korekcji wad wzroku! Czym różnią się te metody i jaka będzie najlepsza dla nas?

Zacznijmy od tego, że to nie my jako pacjenci decydujemy o metodzie zabiegu, a lekarz. Decyzja podejmowana jest na podstawie bardzo precyzyjnego badania pod kątem kwalifikacji do zabiegu, które poza określenie wady wzroku, określa inne istotne parametry narządu wzroku. Metody laserowej korekcji wzroku dzielimy na powierzchowne i głębokie.

W metodach powierzchownych (to m.in. epi-lasik, EBK) usunięty nabłonek ulega naturalnej odbudowie po zabiegu. Natomiast w metodach głębokich (np. FEMTOLASIK, LASIK) wytwarza się płatek z ze stromy rogówki, który z czasem ulega zrośnięciu. Zaletą metod głębokich jest z pewnością skrócony czas rehabilitacji wzroku po zabiegu i możliwość korekcji wysokich wad. Z uwagi na wytwarzany w głębokich metodach płatek, nie są one zalecane dla osób uprawiających sporty kontaktowe. Z kolei metody powierzchowne cechuje nieco dłuższy czas gojenia i mniejszy zakres usunięcia wady. Ze względu na brak w nich płatka, który mógłby ulec uszkodzeniu w czasie urazu, metody te z powodzeniem stosowane są u osób uprawiających sporty kontaktowe.

- Tkanka rogówki zachowuje się pod względem mechanicznym podobnie do sprężyny – im większa wada, tym wyższa jej tendencja do powrotu do poprzedniego kształtu. Laserowanie głębszych warstw rogówki w zabiegach głębokich zmniejsza tę tendencję, co jest istotniejsze przy wyższych wadach – wyjaśnia lek. med. Marcin Smorawski z Weiss Klinik, specjalista okulistyki w dziedzinie laserowej korekcji wzroku.

Najnowsze metody pozwalają wytworzyć bardzo cienki płatek rogówki, nawet o grubości zaledwie 85 mikronów. Uzyskujemy w ten sposób wszystkie cechy zabiegów powierzchownych pod względem bezpieczeństwa i zużycia tkanki, a jednocześnie komfortową i bezbolesną rehabilitację wzrokową. – Obecna tendencja w laserowej korekcji wzroku przybliża metody powierzchowne i głębokie, łącząc pozytywne strony każdej z tych metod i niwelując te negatywne – podkreśla dr Smorawski.

Nie istnieje uniwersalna, lepsza czy gorsza metoda laserowej korekcji. Możemy mówić o korzystniejszej lub mniej korzystnej w odniesieniu do konkretnego pacjenta. Wszystkie z obecnie dostępnych metod stosowane są do korekcji krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu. Lekarz proponuje tę metodę, która rokuje największą stabilizację pooperacyjną. Na przykład, w korekcji wyższego astygmatyzmu i nadwzroczności zwykle lekarz proponuje LASIK, który w takich przypadkach przynosi niższy wskaźnik regresji, czyli nawrotu wady.

Obecnie zakres korekcji laserowej wynosi od -10.0 do +6.0 dioptrii i do 6 dioptrii astygmatyzmu. Wyższa wada nie przekreśla jednak szans na aktywne życie bez okularów! Współczesna okulistyka proponuje wiele metod korekcji wad wzroku. To metody tradycyjne, takie jak okulary czy soczewki kontaktowe, ale coraz częściej wykonywane są też inne zabiegi chirurgii refrakcyjnej, na przykład wszczepienie soczewki fakijnej. Coraz więcej osób decyduje się również na ortokorekcję, czyli korekcję wady wzroku w czasie snu za pomocą specjalnych soczewek ortokorekcyjnych. Metoda ta stosowana jest jednak przy niewielkich wadach.

Porównanie metod laserowej korekcji wzroku stosowanych w Weiss Klinik

Metoda Sposób przygotowania rogówki Zalety Wady
SBK-LASIK Mechaniczne wytworzenie bardzo cienkiego płatka rogówki, za pomocą separatora lub lasera femtosekundowego Szybki czas gojenia Możliwość urazu (związane z wytworzonym płatkiem)
EPI-LASIK Mechaniczne usunięcie nabłonka rogówki za pomocą epikeratomu Brak płatka, szybki czas gojenia, zalecana przy cienkiej rogówce Możliwość powstania przymgleń w miejscu gojenia się nabłonka rogówki
LASIK Mechaniczne wytworzenie płatka rogówki za pomocą mikrokeratomu (grubość od 150 do 200 nm) Po zabiegu płatek umiejscawiany jest na pierwotnej pozycji, szybki czas gojenia, możliwość korekcji większych wad Możliwość urazu (związane z wytworzonym płatkiem)
LASEK Odsunięcie nabłonka rogówki przy zastosowaniu roztworu alkoholu oraz ponowne przyłożenie nabłonka (rzadko stosowane) Nabłonek odrasta w sposób naturalny Dłuższy czas gojenia się oka, możliwość powstania przymgleń w miejscu gojenia się nabłonka rogówki
PRK Mechaniczne usunięcie nabłonka rogówki Nabłonek rogówki odrasta w sposób naturalny Dłuższy czas gojenia się oka i powrotu do normalnego widzenia

Pozostałe publikacje

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>